Bram De Looze/Joey Baron/Hank Roberts/Thomas Morgan – Live At Brussels Jazz Festival

B
Challenge
In januari 2025 was Bram De Looze “artist in residence” tijdens het Brussels Jazz Festival. Een onderdeel van de uitnodiging was dat hij voor een avond een eigen “dreamteam” mocht samenstellen. De pianist greep zijn kans en nodigde cellist Hank Roberts, contrabassist Thomas Morgan en drummer Joey Baron uit. Het werd een hoogtepunt van het festival.
De impact bleef zo sterk nazinderen dat de live opname uitgebracht werd. Bovendien kreeg deze oorspronkelijke “one shot” alvast een live vervolg op het herboren Jazz Middelheim.
Van bij de eerste noten valt het hechte samenspel op van het kwartet. Dat De Looze en Baron enerzijds “partners in crime” vormen in de groep MixMONK en Roberts, Morgan en Baron anderzijds eveneens een gemeenschappelijk verleden hebben, vormt natuurlijk een solide basis. De composities van De Looze, speciaal geschreven voor deze gelegenheid en aangevuld met twee van Roberts, zijn duidelijk een ander dankbaar beginsel om mee aan de slag te gaan. Allemaal verrijkingen voor hun uniek spel van aangeven en beantwoorden.
Van bij de openingstrack ‘Dduddu’ worden verrassende wendingen en combinaties ingelast. Alleen al de swingende combinatie van cello en piano leidt hier tot een eerste piek. Met ‘Crawlinger’ wagen ze zich aan een slepend poëtisch kortverhaal waarin jazz en kamermuziek samensmelten. In het verlengde hiervan volgt het ogenschijnlijk sobere ‘Aneez’ waarin heel wat details opborrelen en dat geleidelijk aan een assertiever kantje meekrijgt. Knap hoe ze de overgang laten evolueren en zo de nodige opwinding genereren. Een golfbeweging tussen emotie en tensie die ze verder ontwikkelen tijdens de rest van het optreden.
Eenenzeventig minuten lang ontpoppen de vier zich als coloristen die tevens scherper uit de hoek kunnen komen. Overheersende karakteristiek is hun finesse.
Terecht dat dit concert op diverse fronten verdergezet wordt.
© Georges Tonla Briquet
Live
Jazz Middelheim, 6 juni 2025.