Yuri Honing – Yuri Honing’s Peace Orchestra
Y
Challenge
Nieuwe groep voor de Nederlandse saxofonist Yuri Honing. Hij doet hiervoor beroep op Remy van Kesteren (harp, electronics), Ella Zirina (gitaar), Tony Overwater (contrabas, basgitaar) en Yoran Vroom (drums).
Openingstrack is een live opname gekleurd met onder meer de klanken van een harp. Zonder harp geen jazz tegenwoordig lijkt het wel. Gelukkig blijven ze niet hangen in een etherisch decor. Stilaan horen we de ware aard opdoemen van dit trio. Het is een scheurende sax die het sein geeft. Op die manier helt alles over naar de overweldigende impact van David Bowie’s ‘Black Star’. Knappe opbouw naar een climax.
Het daaropvolgende ‘Asturiana’ (Manuel De Falla) staat hiermee in fel contrast. Het is Honing die met zijn saxofoon de getemperde toon bepaalt. Dit is trouwens niet de enige cover. Ook John Lennon’s ‘Imagine’ prijkt op de setlist. Zwoel bedwelmend tot het uiterste met aangepaste interventies van Ella Zirina op gitaar. Een andere bewerking is deze van Egberto Gismonti’s ‘Carte di Amore’ gehuld in lyrische nevelen zoals de titel aanduidt. De componist nam het indertijd zelf op met Jan Garbarek en Charlie Haden (weliswaar als ‘Carta de Amor’).
‘Isola’ biedt opnieuw wat meer actie. Het klinkt aanvankelijk als de aanloop naar een nummer van Sting en ontvouwt zich ook op eenzelfde wijze. Het tintelende ‘Magnificent (she says’) dat ze ontleenden bij Elbow, drijft voort op de harpklanken met natuurlijk de saxofoon die de richting aangeeft. Nog een live track is ‘Kaïn & Abel’ waarbij een repetitief patroon stilaan opgebroken wordt en uit elkaar barst. Wederom magnifiek episch uitgebouwd met Honing die haast volledig uit de bocht gaat. Als afsluiter is er een Sufi traditional waarin van Kesteren met harp voor Oosterse tinten zorgt.
Yuri Honing wil met zijn Peace Orchestra een statement plaatsen voor een betere wereld. Over de hele plaat hangt niet toevallig een wazig spiritueel aura, zelfs in de uptempo stukken waardoor het een wat onwezenlijke en ongrijpbare vibe uitstraalt. En dat is een compliment.
© Georges Tonla Briquet















